Jdi na obsah Jdi na menu
 


· FENOMÉN

Stříleli na cizí bytosti
V malé osadě Kelly, ležící zhruba deset kilometrů severně od městečka Hopkinsville v americkém státě Kentucky, došlo v polovině 50. let minulého století k šokující události. Rodina Suttonových se údajně ocitla v obléhání malých bytostí ve stříbrných kombinézách. V domnění, že jim jde o život, zahnali podivné tvory střelbou. Ocitli se ale opravdu v nebezpečí života?
Zprvu poklidný den 21. srpna 1955 se mohl změnit pro dvě rodiny v noční drama. V ten den majitel farmy Billy Sutton jako pokaždé zkontroloval dobytek a odebral se v klidu do domu. Asi v 19 hodin místního času vyšel ještě jednou ven ke studni pro vodu. V tom okamžiku spatřil na nebi oslnivě zářící letící objekt. Vypadal prý jako doběla rozžhavený obrovský disk na házení. Předmět prolétl se sykotem nad jeho hlavou a zmizel hospodáři z očí. Farmář nejprve zůstal několik minut udiveně stát a bez dechu upíral oči na oblohu. Protože se však nic dalšího neobvyklého neobjevilo, pomyslel si, že viděl jen obyčejný padající meteorit, a vešel do domu.
Návštěvníci přicházejí
O hodinu později, právě když se rodina Suttonových chystala zasednout k večeři, se zvenku ozval zuřivý štěkot. Billy otevřel okno, aby zjistil, proč jeho psi tak vyvádějí. Nic ale neviděl. Vyšel proto ven, aby zjistil, co se děje. Za dveřmi nikdo nebyl, avšak za rohem u zadního vchodu stály dvě prazvláštní postavy. Podivnější tvory hospodář v životě neviděl. Vypadaly prý jako malé děti, měly ale neobvykle veliké hlavy s obříma ušima a dlouhé ruce jim sahaly téměř až k zemi. Bytosti byly oblečeny do jakýchsi stříbřitých kombinéz a evidentně marně se pokoušely dostat do stavení.
Billy Sutton chtěl nevítané hosty vyhodit, pak ho ale napadlo, že mohou být ozbrojeni a zvolil raději ústup. Vrátil se zpět domů, popadl pušku a v doprovodu svého bratra Elmera se znovu vydal ven. U zadních dveří už však nikoho nenašli. Bytosti zřejmě pochopily, že masivní zámek holýma rukama nepřekonají a odešly. Farmáři se nicméně rozhodli pro jistotu překontrolovat celý pozemek farmy.
Překvapení na ně čekalo za velkou stodolou. Na poli stál obrovský zářící disk na kovových nohách a okolo něj se prý rojilo několik stříbrných postaviček. Byli to tvorové stejného druhu, jaké předtím spatřil Billy u domu. Jeden z návštěvníků si povšiml obou mužů a zamířil přímo k nim. Bratři si to však vyložili jako napadení a začali po neznámém střílet. Zřejmě ho zasáhli, protože podle jejich slov spadl na zem, pak se ale zvedl a rozeběhl se zpátky ke svým druhům. Totéž udělali Billy s Elmerem. Doběhli domů, zajistili dveře i okna, vypnuli elektřinu a spolu s rodinami očekávali útok.
Stříleli na mimozemšťany?
Několik minut se nic nedělo. Potom se ozvaly šouravé kroky za dveřmi a někdo na ně začal čímsi škrábat. Suttonovi v domě hrůzou ani nedýchali. V tom okamžiku se ozval výkřik Elmerovy manželky. Zděšená žena zjistila, že se někdo dobývá oknem do ložnice. Bratři vběhli do pokoje a za sklem skutečně uviděli odpornou hlavu s děsivýma šikmýma očima. Farmáři okamžitě vypálili ze svých pušek a dobyvatele zneškodnili. Hned poté se stáhli zpět do kuchyně.
Dvacet minut bylo ticho. Pak se muži odvážili pomalu otevřít dveře. Před nimi stála další tajemná bytost. Zvedla ruce a udělala krok vpřed. Suttonové na ni opět vystřelili. Kulky ale tvorovi vůbec neublížily, jen ho odhodily o metr dozadu. Přitom bylo slyšet, jak narazily na tvrdý kov.
Z velkých obav se farmáři znovu zabarikádovali a čekali, co se bude dít. Tajemné bytosti se prý pohybovaly v okolí farmy ještě asi dvě hodiny. Možná pak pochopily, že nejsou vítány a daly se na ústup. Vzápětí vyděšení Suttonovi zaslechli slabý šumot a zahlédli mizející světelný disk v oblacích.
Pokus o kontakt?
Teprve ráno se Billy odhodlal vyjít ven a zavolal policii. I když obě rodiny popsaly tajemné bytosti úplně shodně a technici nalezli v poli mělké otisky po kovových nohách, vyšetřování případu dopadlo bezúspěšně. Policejní velitel Russel Greenwell nicméně zapsal, že obyvatelé farmy museli prožít něco hrůzostrašného.
Kdo je ale přišel navštívit? Mimozemšťané v ochranných kovových oblecích nebo jen jejich průzkumní roboti? Pokud to byli opravdu hosté z kosmu, zřejmě neměli nepřátelské úmysly a zachovali klid a rozvahu. Jinak by Suttonovi pravděpodobně toto setkání nepřežili.
Ing. Vladimír Červinka

 

· FENOMÉN

UFO nebo meteorologický balon
Setkání vojenského pilota s neidentifikovatelným objektem na obloze začátkem devadesátých let minulého století jej málem připravilo o život. Mladý kadet se naštěstí včas katapultoval. Armáda však záhy obvinila mladíka ze záměrného zničení stíhačky. Jeho jedinou záchranou se stali vědci z Ruského centra pro výzkum UFO. Co ve své zprávě uvedli?
Město Jejsk leží na jihu Ruska a sídlí zde prestižní Vyšší vojenská letecká škola V. M. Komarova. V minulosti akademii navštěvovalo několik významných osobností, jako třeba kubánský astronaut Arnaldo Tamajo-Mendez nebo velitel ukrajinských vzdušných sil Viktor Strelnikov. V devadesátých letech sem docházel také devatenáctiletý Maxim Churbakov, nadějný vojenský pilot, jehož kariéru zbrzdil fenomén, pro který zatím stále neexistuje uspokojivé vysvětlení.
Z hrdiny se stal psanec
Churbakov měl naplánovaný třetí let bez učitele na 16. srpna 1991. Ovšem již několik minut po startu selhala technika a stíhačce vysadil motor. Mladý kadet nezpanikařil a navedl stroj směrem od města nad moře, kde se katapultoval.
Pilota našla rybářská loď a o několik dnů později se v místních novinách objevil jeho snímek i s hrdým instruktorem. V článku pak autor citoval slova generálmajora Michajlova, který sice vyjádřil lítost nad ztrátou drahého letounu, ovšem po zvážení všech okolností připustil, že se voják zachoval duchapřítomně. Záznam celého incidentu dokonce nechal zařadit do výcviku, aby se i ostatní studenti naučili, jak se zachovat v nouzi. Jenomže z hrdiny se za krátkou dobu stal štvanec, který málem skončil za mřížemi.
V průběhu jednoho z dalších cvičebních letů, dne 28. srpna v 17.31 hodin, zpozoroval Maxim ve výšce 4000 metrů na pravoboku podivnou oranžovou kouli, pohybující se nad mraky. Než stačil vyrozumět pozemní letovou kontrolu, těleso se přiblížilo až k stíhačce a zvětšilo svůj průměr zhruba na dva metry. Pilot instinktivně sklonil hlavu, ale přesto mu „to něco“ popálilo oči.
Hrozilo deset let vězení
Ve zprávě kadet později tvrdil, že měl pocit, jako by jej někdo zezadu pozoroval. Když se ohlížel, všiml si za letadlem kouřové stopy. Zrak ho prý pálil čím dál více, ale dým v kabině rozeznal. Podal okamžitě hlášení do vysílačky a začal hasit oheň.
„Dostal jsem příkaz ihned opustit stroj. Přede mnou byla hustě osídlená oblast, proto jsem klesl níže a hledal vhodné místo k přistání. Varovné požární světlo stále blikalo. Strašně mě bolely a slzely oči, a tak jsem neviděl moc dobře. Rádio se z velké části nedalo vyladit. Něco neustále rušilo rádiovou ústřednu a chvílemi jsem ve sluchátkách neslyšel nic než chraplavý zvuk,“ zapsal Churbakov do svého hlášení. „Letadlo se nedalo při kolísající rychlosti zhruba sto kilometrů ovládat. Ve výšce tisíc metrů jsem se proto katapultoval a dopadl na kukuřičné pole,“ uvedl sled pozdějších událostí.
Vyšetřovatelé dospěli k názoru, že pilot mohl nehodě zabránit, a vznesli proti němu obvinění ze záměrného zničení stíhacího letounu. Hrozilo mu deset let vězení a navíc byl s okamžitou platností vyloučen ze školy.
Prohlášení o výskytu UFO
Někdejší kadet se obrátil na odborníky Ruského střediska pro výzkum UFO. Požádal je, zda by mu mohli vysvětlit jev, který jej vlastně připravil o všechno. Případu se ujal významný ruský ufolog Jurij Stroganov.
Vojenské noviny Bojevaja Vachta pak zveřejnily článek nazvaný Oranžová koule proti stíhacímu letounu. Autor mimo jiné žádal vojenské výzkumníky, aby věnovali pozornost citlivým informacím o UFO, které pocházely z vysokých míst. V této souvislosti zmínil například leteckého generálplukovníka Malceva. Důstojník v roce 1991 prohlásil, že neidentifikovatelné létající objekty, s nimiž se sovětští letci setkávají, provádějí neobvyklé manévry bez jakékoliv pohybové setrvačnosti. Takovou schopnost nemohou mít podle Malceva žádná letadla na Zemi.
Ještě v roce 1992, krátce po rozpadu Sovětského svazu (12. 12. 1991), nebylo stále jasné, jestli bude nešťastný kadet zproštěn obvinění a osvobozen. O dvě léta později se ale situace v tomto případě zcela změnila.
Pilot podstoupil hypnózu
Vědci z Ruského centra pro výzkum UFO vydali na základě svých výzkumů zprávu, v níž dospěli k názoru, že během osudného letu došlo k typickému setkání s neidentifikovatelným létajícím objektem. Odborníci ve studii potvrdili nejrůznější účinky těchto objektů na lidi i na přístroje. Nejčastěji prý dochází k ovlivnění elektrického zařízení, které bývá zpravidla vyřazeno z provozu a člověk má zasažen zrak.
Neméně zajímavá je také skutečnost, že případem Churbakova se nezabývalo pouze Ruské středisko pro výzkum UFO. Kadet podstoupil regresní hypnózu a vyšetření se účastnil dokonce i Rima Leibow, ředitel Střediska pro léčbu a výzkum neobvyklých zranění. „Maxim Churbakov se řídil podle rozumu a jednal v souladu s nastalými okolnostmi. Při takovéto události je to normální reakce. Jeho výpověď je zcela pravdivá a přesnost popisu události nepochybná,“ prohlásil americký lékař.
Záhada kopce Dvě sestry
Město Jejsk leží v Krasnodarském kraji a zdá se, že tato oblast fenomény UFO přitahuje více než kterákoliv jiná místa v Rusku.
Ufolog Stroganov považuje za významný zejména případ z roku 1992, kdy bylo hlášeno pozorování neidentifikovatelného létajícího objektu nad kopcem Dvě sestry u města Bělaja Kalitva. Na vršku se navíc krátce poté objevil v trávě kruh o průměru devíti metrů.
Analýza vzorků půdy odebraných z místa obrazce ukázala, že materiál byl na zlomu křehký a porézní a na povrchu nesl stopy tepelných účinků. Byl roztavený a obohacený o mangan a železo. Povrchové změny vzorků byly dva až tři milimetry hluboké a obsah manganu v těchto vrstvách byl několiksetkrát vyšší než v kontrolních vzorcích odebraných na jiném místě. Informace potvrdil přední ruský chemik Alexej Burenin.
Skutečný výzkum atmosféry?
UFO nad Jejskem pozorovali vojáci již v srpnu roku 1960. Šlo o mohutné neidentifikovatelné těleso, pohybující se křivočaře směrem od západu na východ rychlostí o něco menší než satelit. Kadeti neznámý objekt sledovali téměř čtvrt hodiny a podle jejich výpovědí třepotavě světélkoval.
S vysvětlením přispěchali sovětští vědci z moskevského planetária. Fenomén byl prý ve skutečnosti jedním z experimentů v rámci studia horních vrstev atmosféry. O jakou technologii však šlo, to už odborníci neupřesnili. Lze ale předpokládat, že letadlo či meteorologický balon by vojenští letci bezpečně rozpoznali.
(tor)MIG proti zářící kouli
Podobný případ se odehrál v někdejším Sovětském svazu také v říjnu 1981. Pilot V. Korotkov tehdy letěl ve stíhačce typu MIG, když se náhle před letadlem objevila zářící koule o průměru asi pět metrů. Radiokomunikační systém přestával fungovat, přívod paliva byl přerušen a motor vysadil. Objekt se pak posunul k zádi letounu a došlo k vnější explozi, která poničila kýl. Poté těleso zmizelo z dohledu a motor se opět rozběhl. Korotkov naštěstí dokázal s poškozeným letadlem bezpečně přistát.
Odborníci vyšetřující tento incident dospěli k závěru, že škody nejspíše způsobila žhoucí plazma. Vzduch se ionizoval a na stíhačku přeskočil silný elektrický výboj, který zapříčinil výbuch. Mohl prý také být příčinou výpadku motoru.
UFO má 60 let


Události před šedesáti lety daly vznik pojmům jako je "létající talíř", UFO a ufologie


Jistě si mnohý čtenář těchto stránek všiml, že se najednou v novinách, rádiích i TV doslova roztrhl pytel s problematikou UFO. No ano, novináři si „vzpomněli“, že před 60ti lety spatřil sportovní pilot Kenneth Arnold 24.června 9 podivných lesklých objektů poblíž hory Mt.Rainer. O týden později spadlo cosi podivného na ranči farmáře Brazela poblíž Rosswellu. Americká armáda po prozkoumání trosek vydala prohlášení, že „zajistila létající talíř“, kterou po několika dnech dementovala a během následujících šedesáti let podávala jedno „vysvětlující“ tvrzení za druhým.

 


Kenneth Arnold

 

Od této doby se datuje ohromný zájem veřejnosti o jevy, které dnes označujeme jako UFO. Vznikla ufologie a ufologové. Vyrojilo se ohromné množství fandů a příznivců těchto jevů – respektive jejich mimozemské interpretace. A také se vyrojila celá řada blouznivců, rádoby-vizionářů a vznikly první náboženské sekty založené na víře v mimozemský původ UFO.

 

Jak to tedy vlastně všechno je? Jsou UFO jen předmětem víry nebo vznikl nový vědecký obor?

 

Je třeba si uvědomit, že na UFO nelze věřit nebo nevěřit. UFO ve smyslu své zkratky (Unidentified Flying Objects čili neidentifikované létající objekty) objektivně existují. Relevantní otázkou je pouze jak je lze vysvětlit. Ufologie není vědní disciplína, i když by se tak mohlo podle tohoto vžitého názvu zdát. Jde o disciplínu zájmovou – není to víra v UFO, nýbrž (většinou) amatérské bádání co se za pozorovanými objekty skrývá. To ovšem neznamená, že se jí nemohou zabývat i vědci, např. astronom českého původu Allen Hynek byl vědeckým vedoucím amerického projektu Blue Book, známý ufolog Jacques Vallée je astrofyzik a zesnulý badatel a ufolog Johannes Fiebag měl tři doktoráty z geologie a příbuzných věd.

 

Za těch 60 let se toho v ufologii hodně změnilo. Pokročilo vědecké poznání, radikálně se změnila výměna informací. Jak se ukázalo, problematikou UFO se nezabývali jen nadšenci z řad amatérských badatelů, ale byla i předmětem zájmu státních složek i tajných služeb. V 90. letech dosáhli v USA odtajnění některých dokumentů v rámci iniciativy FOIA a to jak z činnosti FBI tak i CIA. Vloni zveřejnilo své archivy o zkoumání UFO také britské ministerstvo obrany, které raději vyměnilo zprofanovaný název UFO za UAJ (Unidentified Aerial Phenomena – neidentifikované vzdušné jevy). Letos zveřejnila své dokumenty také francouzská státní organizace Geipan. Mnohé se podařilo vysvětlit. Mnoho poznatků inspirovalo další bádání po dosud neznámých přírodních jevech (např. tzv. zemská světla). Stále ale zůstává mnoho případů nevysvětlených. Jsou zahaleny tajemstvím a provokují naší představivost. Nedostatek faktů umožňuje vytvářet více nebo méně pravděpodobné hypotézy a odrazuje vědce aby se tomuto zprofanovanému a stále odolávajícímu tajemství systematicky věnovali.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář